КПЗУ на Волині
Невеликий штрих до історії КПЗУ

(На підставі книги Т.Снайдера «Таємна війна»)

 

     В 1930-ті роки Компартія Західної України розвинула активну діяльність на території Волині.

Комуністичні агітатори намовляли українських селян, щоб вони прогнали польських панів і забрали собі їх землю, розхвалювали життя в СРСР, а критику радянської політики представляли як польську пропаганду. В той час, коли в СРСР мільйони селян помирали з голоду, агітатори казали, що справжній голод панує по польській стороні границі, коли Сталін нищив українську інтелігенцію, волинські комуністи розповідали про розквіт української культури в УРСР, коли НКВД розстрілювало патріотів, західноукраїнські агітатори переконували волинських селян, що УРСР – незалежна держава.

     Комуністичні ідеї попадали в заораний грунт, а у волинських селян створився ідеалістичний взірець щасливого націонал-комунізму.

     Поліція вишукувала комуністів і заарештовувала десятками, а навіть сотнями, тому між КПЗУ і державою розгорілась справжня війна.

    1935 рік – члени КПЗУ вбили в селі під Луцьком поліцейського, а також дев’ятьох поліцейських інформаторів.

    1936 рік – члени КПЗУ вбили 22 особи за підозру про співпрацю з поліцією.

     У цьому ж 1936 році комуністи почали потужну підготовку до першотравневого страйку. Хто відмовлявся від участі, отримував попередження, що йому спалять, збіжжя, отруять колодязь, вб’ють коней і скотину. За даними польської поліції, щонайменше 150 осіб були покарані за неучасть в страйку 1 травня 1936 року. Страйк тривав аж до жовтня і до цього часу комуністи покарали іще 132 родини, повибивавши вікна. Для бідних селян це була велика проблема під час суворої осені, крім того це вимагало великих видатків на нові шибки.

    Поліція старалась боротись з комуністами і хоча б зменшити розміри страйку. Протягом року під час арештів і стрілянини було вбито 31 особу.

    Комуністи суворо слідкували за своїми однодумцями. Коли один з них одружився на дівчині з багатої родини, то дістав кулю в серце. Поліція знайшла його тіло в полі, без рук і без ніг.

    В 1938 році в Дубно поліція застрілила члена КПЗУ. За словами поліцейських, він почав відстрілюватись, тому отримав 47 куль. Конфронтація наростала. Держава мусила оборонятись.

 

    Згідно даних поліції можна скласти таку таблицю:

 

 

Роки

Злочини, здійснені комуністами

В усій державі

На Волині

На Волині (в %)

1935

1936

1937

8774

5914

2734

1026

1533

1085

11.6%

25.9%

39.6%

 

    З таблиці можна зробити висновок, що у 1937 році 2/5 усіх злочинів, здійснених комуністами, сталась на території Волині, де мешкала 1/16 населення Польщі.

 

    Треба теж зауважити, що поки ОУН займалась акціями саботажа і поодинокими атентатами, КПЗУ проголосило про «остаточне розв’язання» національної проблеми в регіоні, що означало повне знищення поляків як політичного класу (Постанови IV з’їзду КПЗУ в 1934 році).

 

Суд над комуністами в ЛуцькуОбновлен 06 дек 2012. Создан 01 дек 2012