Французький король в Старій Скваряві
   Мова йде про невелику святиню у Старій Скваряві біля Жовкви, присвячену святому Людовику.

 

Костел в Ст.Скваряві  Костел в Ст.Скваряві

 

   У 1902 році у Старій Скваряві було споруджено сучасну муровану святиню. В часи СРСР в ній був колгоспний склад. 23 липня 1993 року повернено віруючим. Нині храм відновлено.
   У 2003 році в інтер'єрі виконано поліхромії, а у 2012 р. на фасаді намальовано образ св.Людовика.

Інтер'єр каплиці в Ст.Скваряві

У цьому ж році перед святою літургією стала прикрість - хтось знищив обличчя св.Людовика. Прийшлось докласти зусиль і відновити стінопис, щоби 25 серпня 2012 року це не зіпсуло настрою вірянам.

 

Акт вандалізму     Сучасний стан поліхромії

 

Стару Скваряву нині, як і до Другої світової війни, обслуговують дієцезіальні священики парафії св.Лаврентія у Жовкві.

Очевидно, часи атеїстичної влади, коли римо-католики разом з греко-католиками, які не визнали московського православ’я, доїжджали на Служби Божі аж до львівської катедри, так об'єднали селян, що тепер в селі немає православної святині, а католики обох обрядів усі урочистості святкують разом.

Титул каплиці пов’язаний з переказами про те, що саме 25 серпня, у свято св. Людовіка (і водночас день смерті короля), припинилась страшна епідемія середини XVII ст., котра майже спустошила село.

Картина Ель Греко "Saint Louis roi de France"Людовик ІХ  (1214-1270) був єдиним французьким королем, якого було канонізовано (1297 р.) святим Римським престолом. Водночас він був останнім монархом, якого було винесено на святий престол (серед яких називають св.Вацлава (+ 929), св.Едварда (+ 1066), св.Володимира (+ 1015), св.Генрика (+ 1024), св.Олафа (+ 1030), св.Стефана (+ 1038), св.Ерика (+ 1060), св.Канута ІІ (+ 1086), св.Владислава (+ 1095) i св..Фердинанда (+ 1252)).

За часів його правління були заборонені приватні війни, встановлено правило «40 днів короля» між оголошенням війни та її початком — за цей час супротивники могли одуматися.

Людовик захищав інтереси  Франції від зазіхань Риму, до прикладу, у 1269 р. він зніс грошові побори і внески на користь римського двору.

За його часів зазнали гонінь французькі іудеї: у 1242 р. в Парижі був офіційно засуджений Талмуд і як слідство - спалені 22 вози зТалмудами, вилученими у євреев; пізніше подібні акції повторювались, хоча менш масштабно.

Людовик ІХ організував і  був учасником двох хрестових походів, хоч і не дуже вдалих, але прославивших його ім’я в усьому християнському світі. Збираючи другий похід, об’їжджав країну зі святими реліквіями – терновим вінком Ісуса Христа.

У Франції Людовик вважається святим покровителем парикмахерів. Крім того, він є святим опікуном друкарів, вчених, каменярів, пекарів, незрячих, рибалок, кравців і ткачів.

В іконографії св..Людовика Французького представляють у королівських одежах з короною на голові. Іншими його атрибутами є м.ін. цвях, терновий вінок і цвяхи навколо, лілія, три лілії на щиті, меч, обручка, сокіл, лавровий вінок.Создан 22 мар 2015